İyi bir gelecek, size iyi gelecek | Weeb Akademi
bilgi@weebakademi.com | 0 850 303 88 15 | |
 
   

  AutoCAD 2008 ile birlikte kaplama (render) modülünde epeyce değişiklik yapıldığını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bu değişikliklerden biri de fotometrik ışıklar. Fotometri aslında çok kapsamlı bir bilim dalı.Ancak biz burada detya girmeyeceğiz. Kısaca, gerçek dünyada ışığın kaynaktan nesnelere ulaşıncaya kadarki yayılmasını, şiddetini v.b. değerleri inceleyen bir bilim dalı. AutoCAD içerisinde bunun karşılığı gerçekçi ışıklar demek. Şekil.1’de fotometrik ışık kaynakları ile yapılmış bir kaplama örneği görüyorsunuz.

  autocad-photometric-lights
  Şekil.1

  Fotometrik ışık kullanmak için öncelikle LIGHTINGUNITS sistem değişkenini 1 (international) değerine geirmeliyiz. Daha sonra kendimize güveniyorsak sahneye elle ışık ekleyebiliriz ya da hazır fotometrik ışıkları kullanabiliriz. Yazı dizimizin bu sayısında elle ışık eklemeyi anlatacağız.

  1 – Elle fotometrik ışık eklemek :

  Elle fotometrik ışık eklemek karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte bizim ışık kaynağının karakteristik bilgilerinin tutulduğu .ies dosyalarına ihtiyacımız var. Işık kaynağı üreticileri sattıkları ürünler için, ışık yayılım ağı grafikleri yayınlarlar. Bu grafikler şekil 2’deki gibi dir.

  autocad-photometric-lights
  Şekil.2

  Bu grafikler IES formatındadır ve LM-63-1991 standardında olmalıdırlar. IES dosyaları ışık kaynağı üreticilerinin bazıları tarafından yayınlanmaktadır. Geniş bir .ies dosyası kütüphanesine Paramount Industries web sayfasından ulaşılabilir. Meraklılar ya da profesyoneller internet ağı üzerinden başka firmalara da ulaşabilirler. Sahnemize elle iki çeşit fotometrik ışık ekleyebiliriz; (1) doğrultulmuş ışık kaynağı olan WEBLIGHT ve (2) noktasal ışık kayanağı olan FREEWEB .

  WEBLIGHT :

  Işığın doğrultusunu belirledikten hemn sonra komuttan çıkabiliriz. Bundan sonrasını ‘ properties ‘ penceresinden halledeceğiz (Şekil.3).

  autocad-photometric-lights
  Şekil.3

  Gördüğünüz gibi fotometrik özellikler kısmında ışığın kandela cinsinden şiddeti ve rengi ayarlanabiliyor. Bu ayarlara geldiğinizde karşımıza detay pencereleri çıkıyor; öncelikle ışık şiddeti ayarına bakalım (Şekil.4):

  autocad-photometric-lights
  Şekil.4

  Bu pencerede istediğiniz ölçme birimi ile ışık şiddetini ayarlayabiliyorsunuz. Işık rengi ise yine ilgili satıra gelince beliren küçük komut ikonu ile açılan pencereden ayarlanıyor (Şekil.5).

  autocad-photometric-lights
  Şekil.5

  Renk ve sıcaklık değerlerinin anlaşılması için civa buharlı bir lamba seçtim. İşin can alıcı noktası fotometrik ağı hazırlarken başlıyor (Şekil.6).

  autocad-photometric-lights
  Şekil.6

  İnternetten indirdiğiniz .ies dosyalarından birini gösteriyorsunuz ve yayılım grafiği hazır olarak elimize geliyor. Örnekte bir köşe ışık kaynağı verilmiştir.

  FREEWEB :

  Nokta ışık kaynağının diğerinden tek farkı sadece kaynak noktasının sorulması. Doğrultulmuş ışık olmadığı için hedef noktası sorulmuyor. Diğer ayar ve özellikler aynıdır.

   
   

  Referanslarımız  Facebook Sayfamıza gitmek için TıklayınTwitter Sayfamıza gitmek için Tıklayın